Zakończyliśmy projekt „Wzrost Kompetencji – Wyższa Jakość” finansowany w ramach Programu Leonardo da Vinci


W projekcie brało udział 24 uczestników związanych z kształceniem zawodowym, w tym: 15 (ZSP Nr 1 w Barlinku, CKU w Strzelcach Krajeńskich, ZS nr2 CKU Pyrzyce) oraz 9 i przedstawicieli lokalnych firm: (GBS Bank, „Metpol” – Barlinek, „Megat”, „Serwis Kopiarek” i Warsztaty Szkolne ZSP Nr 1 w Barlinku. W styczniu i lutym uczestnicy przygotowywali się merytorycznie do wyjazdu. Brali udział w cyklu zajęć z zakresu motoryzacji, obróbki materiałów, informatyki. Przygotowywali się również językowo i zdobywali informacje na temat specyfiki kształcenia zawodowego w Polsce i Niemczech. Tygodniowe szkolenia odbyły się w III i IV 2014 roku. Główne miejsce realizacji to „Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH” w Schkeuditz koło Lipska w Niemczech.
r_DSC08973
Uczestnicy mieli możliwość porównania systemów organizacji kształcenia zawodowego w Niemczech i Polsce, zapoznania się z funkcjonowaniem niemieckich firm i instytucji kształcenia zawodowego oraz rozwoju swoich umiejętności językowych. Umożliwiły to wizyty studyjne (techniczne) w następujących firmach i instytucjach kształcenia zawodowego: Saksońska Agencji Edukacji w Lipsku (Sachsische Bildungsagentur),
Centrum Szklenia Zawodowego „BZS7″ w Lipsku (Berufliches Schulzentrum 7 der Stadt Leipzig), Centrum Szkolenia Zawodowego im. Karla Heine w Lipsku (Berufliches Schulzentrum der Stadt Leipzig „Karl-Heine-Schule”),  Centrum Kształcenia i Technologii Borsdorf (Bildungs und Technologiezentrum Borsdorf), Centrum Kształcenia „Robotron” w Halle.

W trakcie pobytu uczestnicy mieli możliwość poznania najciekawszych miejsc Saksonii (Lipsk, Drezno) oraz stolicy Niemiec – Berlina. Poznali ścisłe powiązania historii Polski i Saksonii (np. dynastia Sasów).

Po zakończeniu uczestnicy otrzymali certyfikaty wystawione przez organizatorów i Partnera z Niemiec. Poza tym każdy uczestnik otrzymał także oficjalny dokument „Europass Mobility”, 9 uczestników (z zakładów pracy) otrzymało Świadectwa Ukończenia Kursu Pedagogicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Nawiązana została współpraca pomiędzy szkołami zajmującymi się kształceniem zawodowym oraz zakładami pracy.

r_DSC09070r_DSC09090

Udział w projekcie umożliwił uczestnikom porównanie swoich doświadczeń z systemami nauczania, zdobywania kwalifikacji i potrzebami rynku w Niemczech. Zapoznali się ze standardami i systemami nauczania zawodowego. Projekt pozwolił na adaptację dobrych praktyk z Niemiec, zapoznanie się z procesem potwierdzania międzynarodowych kwalifikacji zawodowych oraz z systemem wsparcia edukacji zawodowej, wymianę wiedzy i obserwacji w kontekście kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy. Udział w programie zmotywował uczestników do nauki języka obcego, w szczególności zawodowego. Partnerstwo w ramach programu koncentrowało się na współpracy między instytucjami zajmującymi się kształceniem i szkoleniem zawodowym a światem pracy. Nastąpił wzrost integracji instytucji kształcenia zawodowego z zakładami pracy.

Ocena projektu ze strony uczestników jest jednoznaczna: wszyscy pytają kiedy zorganizujemy następny podobny tematycznie projekt.

Koordynator projektu, Kazimierz Siarkiewicz