GBS Bank patronem XV Rajdu Górskiego ZNP SUDETY 2015


Tradycyjnie we wrześniu barlinecki Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego uczestniczy w Ogólnopolskim Rajdzie Górskim organizowanym przez związkowców z Dolnego Śląska. Trwająca od piątku do niedzieli (18-20 września 2015) impreza zgromadziła ponad 360 związkowców (niekiedy z rodziną) pragnących wypocząć i spędzić wspólnie czas w górach.

W tym roku gościliśmy w Szklarskiej Porębie w pensjonacie o dumnej nazwie „Królowa Karkonoszy”, który był bazą rajdu. Nasza 38-osobowa grupa dotarła do pensjonatu około godziny 14, gdzie powitał nas Komandor Rajdu Pan Jan Smolira. Tuż po 15-tej rozpoczęła się zabawa terenowa, która polegała na znalezieniu, podczas spaceru po okolicy, odpowiedzi na kilkanaście pytań dotyczących otaczających nas gór, przyrody, miasta i związanych z regionem ciekawostek.

II dzień (sobota) – ruszamy na górską trasę. Naszą przewodniczką była Pani Teresa Fierkowicz. Prawie 16-kilometrowa trasa wiodła obok nieczynnej huty szkła „Julia” i Kruczych Skał do Wodospadu Kamieńczyk. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w stronę dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Nasza wędrówka wiodła ulicą Kilińskiego, obok hotelu Diament, w stronę centrum, a następnie do Leśnej Huty, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie produkcji artystycznych wyrobów ze szkła. Ponieważ znajdowaliśmy się niedaleko Starej Chaty Walońskiej, postanowiliśmy odwiedzić Walończyków i zerknąć na wystawę naturalnych kamieni, które można znaleźć w okolicznych górach. Przy tej okazji o rytuałach Walończyków, historii osadnictwa i eksploracji terenów Dolnego Śląska opowiedziała nam barwnie nasza Pani Przewodnik. Następnie ruszyliśmy wzdłuż rzeki Kamiennej do centrum Szklarskiej Poręby, dalej do mety, czyli pensjonatu „Królowa Karkonoszy”. Po kolacji, na sali balowej służącej nam normalnie jako miejsce posiłków, rozpoczęła się zabawa integracyjna. W jej trakcie odbył się mini-przegląd artystycznej twórczości rajdowej.

Ostatni dzień rajdu (niedziela) przyniósł pogorszenie doskonałej dotychczas pogody. O godzinie 9:30 rozegrano krótki konkurs krajoznawczo-turystyczny, a tuż po nim odbyło się uroczyste podsumowanie imprezy. Każdy z uczestników otrzymał imienny dyplom, wyróżniono 10 najlepszych drużyn biorących udział w zabawie terenowej, w konkursie twórczości rajdowej i konkursie krajoznawczo-turystycznym przygotowanym przez przewodników górskich. Tradycyjnie wyróżnieni zostali najlepsi piechurzy z barlineckiej grupy, a byli to: Ludwika Biskup, Bernadetta Nowicka, Dorota Szol i Małgorzata Osińska. Prezes Barlineckiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego przekazał na forum specjalne podziękowanie dla GBS Banku w Barlinku, bez jego wsparcia prawdopodobnie wyjazd nie doszedłby do skutku. Podziękowania przekazano na ręce pani Dyrektor Barlineckiego Oddziału GBS Banku, Pani Urszuli Rutkowskiej. Miłą niespodziankę dla członków barlineckiego oddziału związku przygotował Zarząd Główny ZNP. Na ręce Prezesa Janusza Grzelaka przekazano podziękowanie i pamiątkowy puchar za wieloletnie, aktywne uczestnictwo w rajdach górskich.

W drodze powrotnej postanowiliśmy zawitać do leżącego w pobliżu Świeradowa Zdroju. Spacer deptakiem i wizyta w Domu Zdrojowym, gdzie można było napić się uzdrawiających wód z tutejszych źródeł i tuż po godzinie 15 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Barlinka.

Jak co roku impreza była bardzo udana, towarzyszyła nam piękna pogoda i przyjazna atmosfera. Na szlakach nie było tak tłoczno jak w lipcu i sierpniu co dodatkowo uatrakcyjniło nasze wycieczki górskie. Warto też podkreślić dobre warunki mieszkaniowe i bardzo smaczne posiłki serwowane przez kuchnię w ośrodku.

Do zobaczenia za rok!

MiKa
źródło:www.barlinek24.pl