Bardzo bliski bank


Rozmowa z Mariuszem Pietrucinem, dyrektorem Oddziału GBS Banku

MariuszPietrucinGbsBank-0537600

W tym roku, po przeszło 20 latach pracy w bankowości komercyjnej, objął pan stanowisko dyrektora szczecińskiego oddziału GBS Banku. Pracuje się inaczej?

W banku spółdzielczym bardzo podoba mi się fakt, że jesteśmy blisko centrali. Kontakt z zarządem jest szybszy niż w bankach komercyjnych. Oznacza to, że decyzje są szybkie i możemy bardziej elastycznie podchodzić do potrzeb klientów.

Specyfiką banku spółdzielczego jest też większa troska o zrównoważoną działalność widoczna w codziennej pracy. Ważne jest dla nas pozyskiwanie depozytów i kapitałów udziałowych, które równoważą działalność kredytową. Wiąże się to z wymogami kapitałowymi ze strony KNF, które w przypadku banku działającego w mniejszej skali niż najwięksi gracze na rynku, są dość mocno odczuwalne.

A czy różnice odczuwają też klienci?

Dzięki wspomnianej bliskości i dostępności zarządu mamy możliwość, żeby nasza oferta była szyta na miarę i przygotowywana pod konkretne potrzeby klientów. W jakim innym banku można spotkać się z prezesem w Szczecinie lub odbyć spotkanie z członkami zarządu w centrali w położonym o 100 km dalej Barlinku? Jesteśmy bankiem polskim, a wręcz regionalnym – działamy na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Wielu naszych klientów dostrzega, że w efekcie naszej współpracy zyski pozostają na miejscu. To oznacza, że zyskujemy wszyscy. Cieszymy się zaufaniem klientów wynikającym z wieloletniej tradycji. W czerwcu GBS Bank obchodził 70-lecie działalności. Jesteśmy bezpiecznym, stabilnym bankiem objętym gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kto korzysta z usług oddziału GBS Banku, którym pan kieruje?

Przekrój jest dość szeroki. Oprócz klientów indywidualnych tradycyjnie liczną grupą naszych klientów są rolnicy. A także liczne fi rmy, w tym znane w regionie przedsiębiorstwa. Terytorialnie – działamy na terenie Szczecina i gmin ościennych, szczególnie tych położonych na północy – łącznie z obszarem nadmorskim.

Czy szczecińskie firmy odważnie podejmują obecnie decyzje inwestycyjne?

Cieszy mnie, że decyzje o inwestowaniu nabierają normalnego tempa po pewnym spowolnieniu, które obserwowaliśmy mniej więcej dwa lata temu.

Jaką ofertą GBS Bank wyróżnia się na rynku?

W czerwcu obchodziliśmy 70-lecie działalności. Z tej okazji wprowadziliśmy promocyjną sześciomiesięczną lokatę dla nowych środków oprocentowaną na preferencyjnych warunkach – 2,29 proc. w skali roku. Promocja ta trwa do końca października 2017 r. Natomiast jeśli ktoś szuka zysków większych niż z lokaty i jest zainteresowany inwestowaniem w dłuższym okresie, może stać się udziałowcem GBS Banku. Nabywając nasze udziały, zyskuje prawa do dywidendy. Obecnie jeden udział kosztuje 300 złotych.

Mamy w ofercie szeroką gamę kredytów – inwestycyjnych, obrotowych, w rachunku bieżącym. Współdziałamy z funduszami poręczeń kredytowych. Współpraca z nimi otwiera wielu klientom, którzy nie dysponują zabezpieczeniem rzeczowym, drogę do tego, żeby mogli korzystać z naszych kredytów.

Mocno rozwijamy bankowość internetową. Nasi klienci korzystają tu z nowego, intuicyjnego interfejsu. Jako jeden z niewielu banków spółdzielczych możemy pochwalić się platformą walutową, dzięki której można cieszyć się korzystnymi kursami dostosowanymi do potrzeb i wielkości obrotów. W tym wypadku ważne jest to, że klienci mogą śledzić zmieniające się kursy i sami decydować, w którym momencie zawierają transakcję bez konieczności telefonicznej negocjacji kursów. Jest to zdecydowanie wygodniejsza forma dla klienta. Liczba naszych zadowolonych klientów stale rośnie. Aby przekonać się dlaczego – zapraszam do naszego oddziału.

Początki historii szczecińskiego GBS Banku sięgają 1950 roku i związane są z powstaniem Gminnej Kasy Spółdzielczej w Dołujach. Fizycznie otworzyła ona punkt w Szczecinie w 1976 r., a następnie połączyła się z Gospodarczym Bankiem Spółdzielczym w Barlinku. Pod szyldem GBS Banku szczeciński oddział działa od 2008 roku. Obecnie w szczecińskim oddziale GBS Banku przy al. Bohaterów Warszawy 31 pracuje 8 osób.

źródło: http://szczecinbiznes.pl/prezentacje/Bardzo-bliski-bank_5184