Bank z Barlinka świętuje 70. urodziny


Miliardowa suma bilansowa, kapitał łączny na poziomie 85 mln zł, ponad 200 pracowników i 19 placówek. GBS Bank to jedna z największych instytucji finansowych z siedzibą na Pomorzu Zachodnim.

Od lewej: Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich, Zbigniew Wielgosz, prezes GBS Banku, Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Olga Matkowska, przewodnicząca rady nadzorczej GBS Banku /fot.: mab /

Od lewej: Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich, Zbigniew Wielgosz, prezes GBS Banku, Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Olga Matkowska, przewodnicząca rady nadzorczej GBS Banku /fot.: mab /

Gospodarczy Bank Spółdzielczy, który w Barlinku działa siedmiu dekad, dobrze odnalazł się w wolnorynkowej gospodarce po przemianach ustrojowych w Polsce.

- Z dwóch marnych i biednych placówek, w Barlinku i Pełczycach, posiadanych na początku lat 90., stworzyliśmy bank wielooddziałowy, dysponujący 19 placówkami, w tym dobrze wyposażoną i zorganizowaną centralą i 13 oddziałami. Na terenie województwa zachodniopomorskiego posiadamy centralę i siedem oddziałów, a na ternie lubuskiego – sześć – mówił podczas uropczystości rocznicowej zorganizowanej 23 czerwca w gorzowskiej filharmonii Zbigniew Wielgosz, od 24 lat prezes, a od 40 pracownik GBS Banku. – Obecnie, w wielu aspektach dorównujemy  poziomem organizacyjnym i technologicznym bankom europejskim, co jest dużym sukcesem zważywszy, iż prawo polskie w tym okresie nie sprzyjało rozwojowi lokalnych instytucji finansowych. Nawet po okresie transformacji nie odczuliśmy zrozumienia, że polskie lokalne spółdzielnie to istotna wartość dla społeczeństwa, wyrównująca szanse środowisk lokalnych i jednostek słabszych. Dziś w wielu krajach ta nierówność uwidacznia się  jako poważny problem.

GBS Bank w ostatnich 20 latach zwielokrotnił sumę bilansową do miliarda złotych (28-krotnie), a kapitał łączny do 85 mln zł. Zatrudnienie w banku w wynosi 213 osób.

- Mimo trudności wykorzystaliśmy szanse i okazje i dziś jesteśmy w czołówce banków spółdzielczych w Polsce – podsumowuje Zbigniew Wielgosz.

źródło: szczecinbiznes.pl

mab